Zubné korunky

Zubné korunky sú neoddeliteľnou súčasťou ako kozmetickej, tak aj záchovnej stomatológie. Kozmetická stomatológia využíva ošetrenie porcelánovými korunkami a fazetami, zirkónovými korunkami či staršími kovokeramickými korunkami. Korunky poskytujú krásnu a trvácnu ochranu zubov. Škála odtieňov zubných koruniek je široká a pacient si môže vybrať buď prirodzené odtiene alebo žiarivo biele korunky, aké mávajú hollywoodske hviezdy.

Je život bez úsmevu naozaj taký ťažký?

Zuby pred ošetrením
Fotografia zubov pred nasadením zubných koruniek
 • Poškodený, oslabený a „mŕtvy“ zub má vysokú náchylnosť k zlomeniu, čo často vedie k nutnosti extrakcie zuba a vzniku medzery v zuboradí.
 • Pri koreni zlomeného zuba sa často vytvárajú zápaly, ktoré spôsobujú akútne bolesti, ktoré môžu prechádzať do chronickej bolesti.
 • Krivé, polámané a neprirodzene zafarbené zuby uberajú na sebaistote pacienta, pacient začína svoj úsmev skrývať a prestáva si užívať sociálne aktivity s priateľmi.

Čo všetko zubné korunky vedia zmeniť:

Zlomený zub: Ak je zub poškodený, celokeramická zubná korunka je pravdepodobne najlepším riešením, ktoré zabezpečí, že zub môže ostať v ústach pacienta dlhé roky.

Zuby po ošetrení
Po nasadení zubných koruniek

Chýbajúci zub: Zubný mostík vytvorený zo zubných koruniek sa bežne používa na nahradenie jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov v rade.

Nepekný zub: Korunkou je možné nahradiť alebo esteticky upraviť pôvodný zub, a tak zlepšiť celkový vzhľad úsmevu.

Zafarbený zub: Zubná korunka pokrýva zub zo všetkých dostupných strán a prekrýva farebné nedokonalosti zubu.

Krivý úsmev: Použitím 6 až 12 zubných koruniek vo frontálnej oblasti chrupu je možné docieliť rovný, žiarivý a zdravý úsmev u väčšiny pacientov, ktorí nie sú vhodní pre liečbu zubným strojčekom.

Pre koho sú korunky vhodné?

 • pre pacientov, ktorí chcú dosiahnuť lepší vzhľad
 • pre pacientov, ktorým zlomené zuby bránia v jedení a rozprávaní
 • pre pacientov, ktorí majú citlivé zuby
 • pre pacientov, ktorí sa kvôli neestetickému úsmevu prestali smiať
 • na zuby po endodontickom ošetrení – na devitálne zuby
 • osobám po úraze čeľuste a zubov
Zub po nasadení korunky
Zub pred obrúsením
Zub po obrúsení

Typy zubných koruniek

 1. Kovokeramická korunka: Jadro tejto korunky je vytvorený z kovu (väčšinou kobalt, chróm) a vonkajšia časť korunky je vyrobená z keramiky. Kov však často presvitá aj na povrch zuba. Nevýhodou použitia týchto koruniek je viditeľný „kovový okraj“ pri ďasne, ktorý sa časom vytvorí ústupom ďasien. Preto kovokeramické korunky odporúčame len na zadné zuby. Tento typ koruniek v súčasnosti na našej klinike neposkytujeme.
 2. Keramická korunka E max: Tento typ korunky je vytvorený z porcelánu – teda keramiky. Je veľmi ťažké si všimnúť rozdiel medzi spávne vyhotovenou a vhodne nasadenou celokeramickou korunkou a prirodzenými zubam. Keramické korunky neobsahujú kov a ich transparentnosť je dokonalá. Korunka môže byť vyrobená ručne zubným laborantom, alebo pomocou 3D CEREC prístroja.
 3. Zirkónová korunka: Ďalším druhom koruniek, ktoré ponúkame na našej klinike sú zirkónové korunky. Podobne ako E-max korunky sú vysoko estetické a veľmi odolné zubné korunky. Môžu sa použiť vo frontálnych oblastiach alebo aj v zadných častiach chrupu. Pomocou zirkónových koruniek je možné vytvárať mostíky no iba v kombinácii so zubnými implantátmi. 
 4. CEREC korunka: Švajčiarsky systém CEREC umožňuje zhotoviť väčšinu celokeramických koruniek už počas jedného dňa. CEREC korunka v ústach vyzerá ako vlastný zub a bežne je na nerozoznanie od ostatných zubov.
 5. Špeciálne vrstvená korunka: Tento druh korunky odporúčame pri náhrade alebo estetickej úprave jedného alebo malého počtu zubov. Výroba tejto korunky je veľmi náročná. Je dôležité, aby farebne a tvarovo korešpondovala s ostatnými zubami.

Ktorý typ korunky si vybrať?

Vzorkovník prirodzených farieb zubných koruniek

Najlepšie je poradiť sa s odborníkmi. Počas osobnej konzultácie s lekárom u nás na klinike Vás lekár vyšetrí a pomôže Vám vybrať správny typ korunky tak, aby keramické zúbky spĺňali Vaše potreby a požiadavky.

Na zubné korunky ponúkame v Smile Clinic 5 ročnú záruku. Je dôležité, aby pacient prišiel na preventívnu prehliadku jedenkrát ročne. Dva krát do roka je potrebné ísť k dentálnej hygieničke na dentálnu hygienu.

Ako to prebieha?

Vzorkovník žiarivo-bielych zubných koruniek

Po konzultácii stačí, aby ste na kliniku prišli len dvakrát. Do troch týždňov sa Váš nový úsmev stáva skutočnosťou.

Na prvom ošetrení sa preparuje – bezbolestne sa obrusuje zub. Na obrúsený zub sa hneď nasadí dočasná zubná korunka. Dočasná korunka plní funkciu zuba počas čakania na vyhotovenie trvalej korunky.

Pacient si po porade s lekárom vyberie farbu a tvar budúcej korunky. Spávny výber odtieňa je nevyhnutný pre dokonalý výsledok ošetrenia. Niektorým pacientom odporúčame pred nasadením trvalej zubnej korunky absolvovať bielenie zubov, aby sa zabezpečilo zjednotenie farby finálnej zubnej korunky či mostíka s farbou vlastných zubov.

Viac o farebnej škále koruniek nájdete TU

Technikom v zubnom laboratóriu trvá približne týždeň, kým finálnu keramickú korunku vyrobia.

Na ďalšej návšteve sa dá zo zuba dočasná korunka dole a nasadí sa keramická zubná korunka. Pacient bude poučený o správnej starostlivosti o korunku a o potrebe následných návštev u svojho lekára a dentálnej hygieničky.

V Smile Clinic ponúkame na zubné korunky, fazety alebo mostíky 5 ročnú záruku, ktorej platnosť je podmienená záručnými podmienkami.

Na ukážku Vám ponúkame fotografie našich pacientov pred a po ošetrení zubnými korunkami:

DSC_0734

DSC_0897

Časté otázky ohľadom zubných koruniek:

Bolesť

„Bude ma brúsenie zuba bolieť?“

Nie, nebude. Preparácia zubov prebiahe pod lokálnou anestézou. Po nasadení dočasných korunkiek sa však môže vyskytnúť zvýšená citlivosť zubov. Odporúčame vyhýbať sa príliš horúcim a studeným nápojom a tvrdému jedlu, v prípade potreby je možné užiť voľnopredajné lieky proti bolesti.

Dĺžka ošetrenia

„Budem musieť dlho sedieť v zubárskom kresle?“

Nie, nebudete. Lekár aj vďaka pomoci sestričky robí všetko pre to, aby ste v kresle strávili čo najkratší čas. Pokiaľ si prajete, môžete si do ambulancie doniesť sluchátka a počas ošetrenia počúvať obľúbenú hudbu alebo podcast.

Krásne zuby

„Budem si môcť povedať, aké zuby chcem?“

Samozrejme. V estetickej stomatológii je mnoho tvarov a odtieňov zubov, takže vieme vyhovieť každému pacientovi a priniesť mu presne taký úsmev, po akom túži.

Starostlivosť o zubné korunky

„Ako sa mám starať o zubné korunky?“

Starostlivosť o zubné korunky je taká jednoduchá, ako je starostlivosť o vaše vlastné zuby. Korunky je potrebné čistiť mäkkou zubnou kefkou a pastou aspoň dvakrát denne, používať medzizubné kefky, resp. zubnú niť, prípadne ústa vyplachovať ústnou vodou. Presný spôsob čistenia Vám ukáže lekár.

Základná starostlivosť o zubné korunky:

 • Čistite zubnú korunku s mäkkou zubnou kefkou, vyhnete sa tak podráždeniu ďasna.
 • Zubnú korunku čistite jemne, na korunku príliš netlačte, najmä v okolí ďasna.
 • Zuby si čistite po každom jedle, predídete tak uloženiu zvyškov jedla v medzizubných priestoroch alebo v okolí zubnej korunky a vzniku zubného povlaku. Zuby si však čistite 20 – 30 minút po konzumácii jedla.
 • Používajte ústnu vodu na prepláchnutie ústnej dutiny aspoň na dobu jednej minúty. Používajte antibakteriálnu ústnu vodu alebo ústnu vodu s obsahom fluoridu po každom jedle. 
 • Používajte zubnú niť pre čistenie medzizubných priestorov aspoň dva krát denne.

Page last reviewed: 02 marec 2021

Zdroje:

Mayo Clinic

www.dentalhealth.org

www.webmd.com

Global Clinic Rating

https://www.ada.org/en

30 replies on “Zubné korunky”

 • Dobry deň , žijem v zahraničí a na Slovensko prídem o pár dni . Mám problém zo zubamy a ceny u nás mi to naozaj nedovoľuje zájsť k zubárovi . Počas tehotenstiev sa mi naozaj zuby zkazili a moj úsmev už nieje úsmev ale skôr strach . Mohla by som poprosiť o cenník a postup a ako dlho trvajú ošetrenia keďže na Slovensku pobudnem len 3týždne .Vo pred Ďakujem

  Kristina
  • Dobrý deň, pani Kristína, ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Ceníme si váš záujem o ošetrenie na našej klinike. E-mailom som Vám zaslala informácie o ďalšom postupe.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S prianím pekného dňa
   Petra – Smile clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o cenník potreboval by som približne 11zubov vytrhnúť a urobiť nové aby som sa mohla usmievať… Najlepšie v celkovej narkóze keďže asi by ste ma museli priviazat k stoličke aby som neusla. Vopred ďakujem za odpoveď Mokrošová

  • Dobrý deň, pani Dana,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom nového úsmevu, ku ktorému je potrebné vytrhnutie zubov v narkóze. Odpovedali sme Vám e-mailom, prosím skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň,
  chcela by som Vás poprosiť o cenník koruniek. Ďakujem.

  Sandra
  • Dobrý deň, pani Sandra,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Ceníme si váš záujem o ošetrenie chrupu pomocou koruniek na našej zubnej klinike. E-mailom som Vám zaslala informácie o ďalšom postupe.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S prianím pekného dňa
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
   • Dobry den, prosim vas aka je u vas cena zubneho mostika ked chyba jeden zub?

    Margaréta
    • Dobrý deň, pani Margaréta,
     ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Vo väčšine prípadov, kedy pacientovi chýba jeden zub, odporúčame jeho náhradu pomocou zubného implantátu a nie zubného mostíka. Zubné implantátry poskytuje najprediktívnejšiu liečbu s dlhodobými úspechmi. Viac informácií Vám radi zodpovieme mailom, telefonicky alebo počas osobnej konzultácie s jedným z našich špecialistov. Neváhajte nás kontaktovať, radi Vás objednáme.

     S pozdravom
     Petra – Smile Clinic

     Petra Administrator
  • Dobrý deň prosím o zaslanie cenníka ďakujem

   Simona
   • Dobrý deň, pani Simona,
    ďakujeme, že ste nás kontaktovali, odpovedali sme Vám e-mailom.

    S pozdravom
    Smile Clinic

    Petra Administrator
 • Dobry den,
  chyba mi predny zub, momentalne nosim kvoli covidu uz viac ako rok medzernik na takych svorkach, je to velmi neprakticke a obmedzujuce. Nakolko chodim do prace chcela by som sa uistit ci po obruseni zubov plati informacia docasnej nahrady do doby zhotovenia zubneho mostika. Poprosim vas cennik a pripadne volne terminy najblizsej moznej konzultacie. Dakujem

  • Dobrý deň, pani Jana,
   ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Áno, po obrúsení zubov pacient dostáva dočasnú náhradu na dobu, kým čaká na zhotovenie keramického mostíku. Na vašu e-mailovú adresu som zaslala prosbu o viac informácií.

   S pozdravom
   Petra

   Petra Administrator
 • Dobrý deň,

  chcela by som Vás poprosiť o cenník zubných koruniek.

  Ďakujem.

  Renáta
  • Dobrý deň, pani Renáta

   Ďakujeme za Vašu správu. Kontaktovala som Vás prostredníctvom mailu.

   S pozdravom

   Andrea – Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobrý deň
  Tiež by som vás poprosil cenník zaslať mi na email
  Vopred ďakujem

  Dávid
  • Dobrý deň, pán Dávid

   Ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom cenníka. Kontaktovala som Vás prostredníctvom emailu.

   S pozdravom
   Andrea – Smile Clinic

   Reception Bratislava Editor
  • Dobrý deň,
   Chcela by som Vás poprosit o cenník zubných koruniek
   Dakujem

   Martina
   • Dobrý deň, pani Martina,
    ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Ceníme si váš záujem o ošetrenie zubnými korunkami na našej zubnej klinike. E-mailom som Vám zaslala informácie o korunkách a ďalšom postupe.
    Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

    S prianím pekného dňa
    Petra – Smile Clini

    Petra Administrator
 • Dobrý deň , mohol by som vás poprosiť cenník?

  Vladimir
  • Dobrý deň, pán Vladimír

   Ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom cenníka.
   E-mailom som Vám zaslala link na rezervovanie telefonického rozhovoru, aby sme sa spoločne mohli dohodnúť na ďalšom postupe.

   S pozdravom
   Andrea – Smile Clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobrý deň,
  Mohla by som poprosiť zaslať cenník, chcela by som sa ku Vám objednať na kontrolu zubov, nakoľko jeden sa mi rozpadol a budem potrebovať asi korunku.

  Ďakujem pekne a pekny deň.

  Denisa
  • Dobrý deň, pani Denisa,

   ďakujeme, že ste kontaktovali našu zubnú kliniku ohľadom zubnej korunky.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku. Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli poskytnúť viac informácií o Vašom ošetrení.
   S pozdravom,
   Smile Clinic

   Natalia Administrator
 • Dobry vecer !
  Mam zaujem si dat u vas urobit korunku na zub. 5 vpravo hore.
  Z dovodu, ze byvam v zahranici zaujimalo by ma v akom najkratsom case by to bolo mozne urobit. A este vas poprosim aj o cenovu relaciu.
  Dakujem s pozdravom
  Sklenar Gabriela

  Sklenar Gabriela
  • Dobrý deň, pani Gabriela

   ďakujeme, že ste kontaktovali našu zubnú kliniku ohľadom zubnej korunky.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku. Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli poskytnúť viac informácií o Vašom ošetrení.
   S pozdravom,
   Implant Clinic

   Reception Bratislava Editor
  • Dobrý deň, aká je cena jednej celokeramickej korunky?

   Veronika
   • Dobrý deň, pani Veronika,

    ďakujeme, že ste kontaktovali našu zubnú kliniku ohľadom zubnej korunky.
    Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku. Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli poskytnúť viac informácií o Vašom ošetrení.
    S pozdravom,
    Smile Clinic

    Natalia Administrator
 • Dobrý deň už od detstva mám problém so slabou sklovinou a zuby sa mi lámu len tak aj počas spánku. Chcela by som sa znova usmievať zo zdvyhnutou hlavou. Chcela by som sa opýtať na cenník mostíku. Ďakujem.

  Veronika
  • Dobrý deň, pani Veronika

   Ďakujeme, že ste sa rozhodli kontaktovať Smile Clinic ohľadom cenníka zubného mostíka, vážime si to.
   Aby sme Vám mohli podať presnejšie informácie o cene zákrokov a o Vašom pláne ošetrenia, prosím, použite odkaz nižšie na naplánovanie 5 -10 min hovoru so mnou alebo niekým z nášho tímu, ak by som ja nebola dostupná.

   https://smileclinic.as.me/local-quick-call

   Následne Vám budem môcť poslať personalizovanú odpoveď emailom a naplánovať ďalší hovor v prípade akýchkoľvek otázok z Vašej strany.

   S pozdravom,

   Andrea – Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobry den, mozem vas poprosit o cennik koruniek a mostikov? Dakujem.

  Klaudia
  • Dobrý deň, pani Klaudia.

   Ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Radi Vám odpovieme na Vaše otázky. Aby sme Vám však vedeli poskytnúť presnejšie informácie o cene koruniek a mostíkov, prosím, použite odkaz nižšie na naplánovanie 5-10 min. tel. rozhovoru.
   Vo Vami stanovenom čase sa s Vami spojím ja alebo jedna z mojich kolegýň z tímu Smile clinic.

   Tel. rozhovor si môžete naplánovať tu:
   https://smileclinic.as.me/local-quick-call

   S pozdravom
   Petra-Smile clinic

   Petra Administrator

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Alert:

Zavolajte nám: +421 949 007 180