Lokálna anestéza zubov

Lokálna zubná anestéza

Použitie lokálneho znecitlivenia zubov, teda lokálnej anestézy, je spôsob, ktorým odstránime bolesť zubov počas zubného ošetrenia. Eliminuje sa ňou bolesť a aj nepríjemné pocity počas ošetrenia.

Lokálna anestézia je bezpečná, pacient zostáva pri plnom vedomí, a tak môže komunikovať so stomatológom. Na rozdiel od celkovej anestézy účinok lokálnych anestetík nezaťažuje organizmus.

Lokálne anestetiká sú v zdravotníctve používané veľmi často. Účinkujú tak, že komunikujú s nervovými zakončeniami a dokážu bezpečne manipulovať s nervovými signálmi, čiže zabraňujú vzniku a šíreniu nervových signálov. Anestézia môže byť použitá aj pri dentálnej hygiene, to sa týka najmä pacientov s veľmi citlivými zubami.

Pacient musí oboznámiť ošetrujúceho lekára v stomatologickej ambulancii o svojom celkovom zdravotnom stave.

Ako pôsobí lokálne anestetikum?

Miestna anestézia pôsobí tak, že vytvorí chemickú prekážku medzi zdrojom bolesti, ktorý prechádza nervami do mozgu, a centrom vnímania bolesti, takže signál bolesti sa do mozgu nedostane.

Akonáhle pocítite bolesť počas zubného ošetrenia, stomatológ si väčšinou vaše nepohodlie všimne, no v každom prípade ho naň radšej upozornite.