Dostavba kosti

dostavba kosti

Čo je dostavba kosti?

Dostavba kosti je chirurgický zákrok, pri ktorom sa do čeľusti alebo sánky doplní náhradný kostný materiál. Toto ošetrenie sa taktiež nazýva augmentácia kosti. Dostavba kosti slúži na doplnenie a obnovu poškodeného kostného tkaniva a používa sa pri relatívne malých defektoch kostí. Cena a priebeh sa dá určiť až po dôkladnom vyšetrení pri osobnej konzultácií.

Sinus lift – zdvihnutie dutín

Kosť sa pri augmentácii pridáva v mieste medzi čeľusťou a dutinami. Pred doplnením kosti si stomatológ na mieste, kde plánuje zaviesť zubný implantát vytvorí miesto, ktoré vyplní náhradným kostným materiálom.

Prvý krát bol tento výkon vykonaný v  roku 1974.

Kedy sa odporúča dostavba kosti?

Odporúča sa v prípade, ak má pacient záujem o zubný  implantát, ktorý však nemôže byť implantovaný z dôvodu nedostatku kosti, alebo ak sa dutina nachádza príliš blízko čelusti. Dostavba kosti je potrebná z niekoľkých dôvodov:

 • Pacient stratil zuby – stoličky, a v týchto miestach nie je k dispozícii dostatok kosti pre „ukotvenie“ implantátu
 • Pacient stratil kosť v dôsledku neliečeného ochorenia ďasien.
 • Predchadzajúca strata zubov môže viesť k úbytku kosti. Ak dôjde ku strate zubov, kosť sa začína „absorbovať“ a čím dlhšie zub v kosti chýba, tým je riziko straty kosti vyššie.
 • Pacient utrpel úraz alebo nejakú traumu.

Zubné kostné štepy

Kostné štepy sú niekedy nevyhnutnou súčasťou zubného ošetrenia zubnými implantátmi. Ide o použitie prírodného kostného minerálu, ktorý sa používa v stomatochirurgii u pacientov, ktorí nemajú dostatočne pevnú čeľustnú kosť.  V inom prípade sa používa odber z pacientovej kosti v oblasti brady alebo z oblasti zadnej spodnej čeľuste. Strata pevnosti čeľustnej kosti môže byť spôsobená tiež z dôvodu ochorenia ďasien – parodontitídy, následkom zranenia, úrazu alebo z vývojovej vady.

Ak potrebujete dostavbu kosti, je nevyhnutné, aby vám váš ošetrujúci zubný lekár vysvetlil postup, prípadne oboznámil vás s možnosťami liečby, ktoré prichádzajú do úvahy, pretože pri takomto ošetrení existuje mnoho postupov. Váš zubný lekár určí správny postup a metódu, vysvetlí vám ako a kam umiestni zubné implantáty, ktoré budú po umiestnení kostných štepoch použité.  Po augmentácií sa zvyčajne vyžaduje 6 až 12 mesiacov, kým sa pristúpi k ošetreniu  zubnými implantátmi. Avšak, najmä čo sa týka augmentácie menšieho rozsahu, môže byť implantácia vykonaná bezprostredne po dostavbe kosti.

Typická a pomerne častá býva situácia, ak príde do ordinácie pacient, ktorý by rád nahradil zub, ktorý stratil pred mnohými rokmi. Tu vzniká problém, pretože pacientovi rokmi ubúdala z miesta chýbajúceho zuba kosť a preto nie je pre implantát vytvorené vhodné prostredie.  Zákrok nahradenia „umelou“ kosťou sa vykoná v zubnej ambulancii s použitím lokálnej anestézie. Liečba po ošetení kostnými štepmi zahŕňa užívanie antibiotík, liekov proti bolesti a pacientom odporúčame používanie ústnych vôd.

Pacient bude musieť niekoľko dní po tomto ošetrení obmedziť určité druhy jedál a vyhnúť sa používaniu operovanej oblasti pri žutí potravy a predchádzať vyvíjaniu tlaku na danú oblasť. V opačnom prípade by sa predlžoval a znepríjemňoval proces hojenia. Ak nosíte protézu, budete ju musieť odložiť po dobu jedného mesiaca, ale ak nosíte mostík a v operovanej oblasti máte zdravé zuby, môžete svoj zubný mostík nosiť, poslúži totiž ako „chránič“. Po zhojení oblasti dostavby kosti môže byť vsadený implantát.

Každý zákrok je spojený s možným rizikom. Po takomto ošetrení je zvýšené riziko infekcie a preto,  ak máte akékoľvek podozrenie, že nastali po zákroku komplikácie, neváhajte a čím skôr kontaktujte ošetrujúceho stomatológa, aby mohol čo najskôr určiť postup ďalšej liečby.

35 replies on “Dostavba kosti”

 • Dobrý deň, chcem sa opýtať koľko by asi stálo doplnenie kosti na hornej aj dolnej sánke. Chcela by som mať implantát na zadných zuboch kvôli mostíku. Na hornej čeľusti mám 6 svojich zubov a v zadnej časti už nemám ani zuby, ani kosť. To isté aj na dolnej čeľusti kde mám v predu len 3 zuby. Nemám už žiadne kosti na ktoré by sa dali implantáty. Poprosím o predbežné informácie aby som sa vedela rozhodnúť. Ďakujem.

  • Dobrý deň, pani Viera

   Ďakujeme za Vašu správu. Kontaktovala som Vás prostredníctvom mailu.

   S pozdravom

   Andrea – Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobry den,
  moj zubar v spolupraci s ortodontistom vo Francuzsku mi povedali, ze „stracam kost“ a preto mi co najskor odporucaju odstranit stary zub a zaviest implantat – skor ako stratim velku cast kosti. Zaujimalo by ma, ci sa problem so stratou kosti da nejakym sposobom liecit – liekmi, stravou apod., alebo ide o definitivnu vec a naozaj by som mala ist co najskor na zakrok. Dakujem

  • Dobrý deň, pani Lucia

   Ďakujeme za Vašu správu. Kontaktovali sme Vás emailom.

   Príjemný deň prajem.
   Andrea – Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobrý deň prajem.. Chcela by som vás poprosiť o zaslanie cenníka.. Mám po pôrodoch vytrhanych dosť zubov už dlhodobo.. K tomu sa pridal ústup ďasien.. Mám niektoré zuby zašpricované.. Takže by som potrebovala celkovú rekonštrukciu..ďakujem

  • Dobrý deň, pani Erika,

   vážime si, že ste nás kontaktovali. Zaslali sme Vám e-mail s prosbou o viac informácií o stave vášho chrupu, aby sme Vám vedeli zaslať čo najpresnejšie cenové relácie ošetrení.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň, koľko stojí OPG snímka? Potrebovala by som konzultáciu zameranú na výplň kosti. Je možné nahradiť kosť po 2rokoch? Mala som mostík, ktorý mi spôsobil veľké problémy. Teraz mám len dieru, veľmi citlivé a bolestivé miesto. Ďakujem

  Mária Tomášiková
  • Dobrý deň, pani Mária,

   ďakujeme, že ste sa na nás obrátili, žiaľ, takto nadiaľku sa nevieme bližšie k problému vyjadriť. Predpokladám však, že dostavba kosti bude možná.
   Pre potvrdenie odporúčam osobnú konzultáciu s jedným z našich stomatochirurgov. Radi Vás objednáme.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň.
  Chcela by som sa spýtať či je možné urobiť augumentáciu kosti keď mám paradontitídu, odstúpené ďasná a veľmi slabo sa mi kývajú zuby. Je možné podstúpiť tento zákrok bez vytrhnutia zdravých zubov?Aká je prosím Vás začínajúca cena?
  Ďakujem

  • Dobrý deň, pani Linda,

   sme radi, že ste sa na nás obrátili.
   Žiaľ, takto nadiaľku je veľmi ťažké presnejšie sa vyjadriť k Vášmu problému.
   Odporúčame osobnú konzultáciu s jedným z našich špecialistov. Radi Vás objednáme, neváhajte nás kontaktovať.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň

  je možné urobiť augmentáciu kosti aj v prípade, že mám vlastné zuby, ktoré sa mi kníšu ako dôsledok paradentózy?

  Andrea
  • Dobrý deň, pani Andrea,
   ďakujeme za zanechanie komentára.
   Odporúčame osobnú konzultáciu s jedným z našich špecialistov, ktorý sa bude vedieť bližšie vyjadriť k Vášmu problému. v prípade záujmu Vás radi objednáme.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň, na zubnej snímke mi vraj vidieť paradentózu na kosti, ale na zube nie je vidieť nič ani na ďasne. Zub ma nebolí a je biely a zvrchu pekný.
  zubár tvrdí, že zub sa musí vytrhnúť, je to pravda?

  Monika
  • Dobrý deň, pani Monika,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Odporúčam osobnú konzultáciu s lekárom, ktorý sa bližšie vyjadrí k Vášmu problému.
   V prípade záujmu Vás radi objednáme.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň,
  chcem sa spýtať koľko stojí na vašej klinike osobná konzultácia. Nemám dostatok kosti na vloženie zubných implantátov. Chýbajú mi tri zadné zuby. Koľko stojí augmentacia kosti?
  A koľko by ma to vyslo celé? Augmentacia plus Implantaty? Ďakujem za odpoved

  Martina
  • Dobrý deň, pani Martina,

   ďakujeme za Váš komentár. Cenu za dostavbu kosti určuje lekár na základe CT scanu, preto je potrebné prísť na osobnú konzultáciu. Konzultácia je nezáväzná a bezplatná, hradí sa však OPG snímok. V prípade záujmu nám, prosím, dajte vedieť, či Vám viac vyhovuje konzultácia na klinike v Piešťanoch alebo v Bratislave.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dnes som mala zakrok kde mi dali 2 štepy do spodnej čeluste a až neskôr som si pečítala letak, že nemam vyplachovať vodou, moc zle som spravila

  Emilia Kovalčíková
  • Dobrý deň, pani Emília,

   sme radi, že ste sa na nás obrátili.
   Pokiaľ ste už miesto iritovali, nič s tým už nespravíme, nie je to však svetaborný problém. Pre lepšie hojenie však odporúčam dodržiavať odporúčania, ktoré ste obdržali od Vášho lekára.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobry vecer,mala by som zaujem o zubne implantaty.Zuby mi trhali pred piatimi rokmi.Moj zubar mi povedal,ze sa mi nedaju dat implantaty,pretoze uz nemam ziadnu kost.Je to pravda?Citala som,ze sa kost da dorobit.Dakujem

  • Dobrý deň p. Jana,
   ďakujeme za Váš komentár.
   V prípade ak má pacient nedostatok kosti, u nás klinike vieme pacientovi kosť doplniť.
   Ošetrenie Vám vieme naplánovať na vstupnej konzultácii priamo u nás na klinike v Bratislave alebo v Piešťanoch.

   Termín si môžete objednať objednať telefonicky alebo cez kontaktný formulár.

   Natalia Administrator
 • Dobrý deň
  Môžete mi prosím vás poslať cenník ak by som chcel zrekonštruovať ďasná a zuby horné aj spodné. Ďakujem

  • Dobrý deň, pán Miro,

   sme radi, že ste sa na nás obrátili.
   Viac informácií o komplexnej rekonštrukcii chrupu sme Vám zaslali e-mail.
   Pre stanovenie ceny za dostavbu kosti je potrebná osobná konzultácia s chirurgom, v prípade záujmu Vás radi objednáme.

   S prianím pekného dňa
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň
  Chcela by som sa informovať,koľko stojí argumentácia kosti,tri implantáty a korunky.Tyka sa to zubov 5,6 a7.
  Ďakujem

  Andrea
  • Dobrý deň, pani Andrea.

   Ďakujeme za Váš komnetár.
   Kontaktovali sme Vás e-mailom.

   S pozdravom

   Smile Clinic – Petra

   Petra Administrator
 • Dobrý deň

  Som v situácií že mi kvôli nedostatku kosti na implantát zubu, mi urobili dostavbu kosti. Ale nutne musím odisť do zahraničia na dobu jedného roka. Zákrok implantovanie zubu sa odkladá o rok.
  Prosím Vás je riziko že po roku a pol sa môže dostavaná/vložená kosť znova vytratiť keď nebola ničím zaťažená (chybajú tam zuby a implantáty sa neimplantovali z dôvodu odkladu roku a pol)?

  Vopred Dakujem za odpoved

  Monika
  • Dobrý deň,

   Ďakujeme vám že ste nás kontaktovali.
   Je ťažké určiť či by nastal problém po dostavbe kosti. Záleží to od veľa faktorov ako sú lokalita dostavby, veľkosti, od ošetrujúceho lekára, zaťaženia atď. Vo všeobecnosti by tam problém nemal byť. Treba sa poradiť s lekárom ktorý vás ošetroval.
   S pozdravom Smile Clinic

   Alzbeta Administrator
 • Dobry den mohli by ste mi poslat cennik augmentacie dasien nakolko som prisla o posledny zub ktory mi ako tak fixoval spodnu protezu mam upadnute a stencene dasna

  Zuzana
  • Dobrý deň Zuzana,

   ďakujeme za komentár.
   Potrebná je osobná konzultácia s našim chirurgom, ktorý určuje cenu na základe CT snímku.
   Cena za pohybuje cca 150-300€ za jeden zub.

   S pozdravom Smile Clinic tím

   Marianna
 • Trpím paradentózou na spodnej çelusti,mám náhradnú protézu,
  potrebovala by som zrekonštruovať kosť,mám tam zostaté len 4 zuby,ale aj na tých sa mi dasna stahujú dole.chcela by som si dat urobit spodne zuby celý chrup.potrebujem poradit ako a co by to asi stalo.Dakujem.

  • me delal doktor dostavbu spodni celisti z vlastni krve, kterou me pred zakrokem odebral a behem zakroku s ni neco udelal, coz jsem nevidel a vyvrtal implataty a pak vyplnil kost tim co vytvoril z me krve.
   .

   • Dobrý deň,

    ďakujeme za komentár.

    S pozdravom Smile CLinic

    Marianna
   • Dobrý večer,

    a to sa dá? Ešte som nepočula , že by táto metóda / orthokin /fungovala aj pri dostavbe kosti v ústnej dutine, ale veľmi ma to zaujíma.
    dákujem

    • Dobrý deň, pani Lenka,

     predpokladám, že pán/pani j.k. absolvoval/a ošetrenie u iného lekára, nakoľko na našej klinike túto metódu dostavby kosti nepoužívame.

     S pozdravom
     Petra – Smile Clinic

     Petra Administrator
 • Dobrý deň!
  Trpím paradentózou, moja zub. lekárka mi navrhla zrekonštr. kostí /augmentáciu/. Chcem sa opýtať či po takomto zákroku sa dá upevniť implantát, nie vyberateľná náhrada. Ďakujem

  Ingrid
  • Dobrý deň Ingrid,
   Ďakujeme Vám že ste nás kontaktovali.
   Pre úspešnú implantáciu je potrebná dostatočne silná kosť. Ak došlo k úbytku kostnej hmoty je možná dostavba kosti po ktorej sa zavedú zubné implantáty na ktoré sa nasadí fixný mostík. Všetko o dostavbe kosti by ste sa dozvedeli na osobnej konzultácii s našim implantológom MUDr.Marekom Salkom.
   S pozdravom SmileClinic

   admin Administrator

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Alert:

Zavolajte nám: +421 949 007 180