Zubné implantáty

Najväčšou snahou stomatológov je zachovať pacientove vlastné zuby zdravé a v ústnej dutine čo najdlhšie. Ak už ale zub nie je možné zachrániť alebo je potrebné ukotvenie protetických prác (zubných mostíkov), stomatológ častokrát odporúči liečbu pomocou zubných implantátov.

Podobne ako naše vlastné zuby, zubný implantát je po zahojení stabilne umiestnený v kosti a slúži ako koreň zuba.

Chýba Vám zub?

Prečo to nenechať tak:

Chýbajúcim zubom je ohrozená nie len estetika úsmevu, ale najmä funkčnosť celého chrupu.

Po strate zuba sa okolité zuby môžu začať posúvať do prázdneho priestoru. Ohrozená je aj kosť pacienta v mieste chýbajúceho zubu – kvôli nedostatočnej stimulácii môže nastať úbytok kostnej hmoty (atrofia).

Neúplný chrup neplní svoju funkciu pri príjme potravy a pacient tak nezískava všetky živiny a vitamíny zo stravy, čím je ohrozené jeho celkové zdravie.

Chýbajúce zuby častokrát obmedzujú ľudí v socializácii a sebarealizácii. Strata sebavedomia a radosti zo života je, žiaľ, z dlhodobého hľadiska často pozorovaný jav u mnohých Slovákov po extrakcii zuba.

Čo vďaka novému zubu môžete získať?

Lepší vzhľad : Zubné implantáty zlepšujú celkový vzhľad pacienta a jeho úsmevu – správajú sa a vyzerajú ako prirodzené zuby.

Lepšia reč : implantáty odstraňujú „šušlanie“ a nevyhovujúcu artikuláciu v dôsledku chýbajúceho zubu a umožňujú rozprávať bez obáv z toho, že by vám vaše vyberateľné zuby mohli vypadnúť.

Pohodlie : Zubné implantáty sa stanú vašou súčasťou a úplne odstraňujú nepohodlie spojené s nosením snímateľných zubných náhrad.

Lepšie jedlo : zubné implantáty sa správajú ako vaše vlastné zuby a umožňujú vám jesť vaše obľúbené potraviny s istotou a bez bolesti.

Zdravšie jedlo : vďaka zubným implantátom budeme môcť požuť všetko jedlo správne a tak umožníte telu spracovať všetky živiny a vitamíny z potravy.

Vyššie sebavedomie : zubné implantáty vám môžu vrátiť úsmev na tvár a pomôcť vám cítiť sa lepšie o sebaistejšie pri rozprávaní, smianí a jedení.

Aké sú výhody zubného implantátu oproti iným metódam?

 • Zubnými implantátmi môžeme doživotne nahradiť akýkoľvek chýbajúci zub (rezák, očný zub, črenový zub alebo stoličku).
 • Veľkou výhodou zubného implantátu je najmä to, že susedné zdravé zuby zostanú zachované a bez akéhokoľvek zásahu (na rozdiel od liečby pomocou korunkových mostíkov cez medzeru medzi zubami).
 • Nie je potrebné použiť staromódne falošné zuby (profesionálne nazývané vyberateľné zubné náhrady alebo zubné protézy).
 • Zabraňujú resorpcii (strate) kostnej hmoty.
 • Zubné implantáty poskytujú takmer identickú funkčnosť a estetiku, sú na nerozoznanie od prirodzenému zubu.
 • Žiadny iný zubný zákrok vám nevie priniesť prirodzenejší vzhľad alebo bezpečnejšie zakotviť korunky a mostíky.
 • Zubné implantáty Vám poslúžia ako základ náhrady celého zuboradia, časti chrupu alebo ako náhrada samostatného zuba.

Čo je zubný implantát?

Jednoducho povedané, zubný implantát je malá, no extrémne silná titánová skrutka, ktorá sa umiestni počas rýchlej operácie do čeľustnej kosti na miesto pôvodného zubu. Titán je pokladaný za najlepší biokompatibilný kov, ktorý sa požíva v medicíne už desaťročia.

Stomatologická ambulancia Smile Clinic používa zubné implantáty značky Neodent –  Straumann Group Brand . Všetky zubné implantáty sú certifikované EU.

Pre koho je zubný implantát vhodný?

 • pacientom po extrakcii zuba
 • pacientom so zubom indikovaným (vhodným) na extrakciu
 • po strate zuba v dôsledku zanedbania ústnej hygieny
 • po strate zuba po chemoterapii a rádioterapii
 • pacientom, ktorí stratili zub v dôsledku nehody alebo úrazu na tvári
 • pri vrodenom nezaložení zuba
 • v prípade potreby fixného uchytenie zubnej náhrady – protézy
 • v prípade nutnosti premostiť niekoľko chýbajúcich zubov v rade

Pre liečbu zubnými implantátmi prakticky neexistujú žiadne kontraindikácie týkajúce sa zdravia a zdravotného stavu pacienta.

Ťažkí fajčiari, ľudia s nekontrolovanýmu chronickými poruchami – napríklad cukrovkou alebo srdcovými chorobami – alebo pacienti, ktorí podstúpili ožarovanie v oblasti hlavy / krku, sa hodnotia individuálne po porade s ich ošetrujúcim praktickým lekárom, resp. kardiológom / onkológom / diabetológom. Vo všeobecnosti však tieto ochorenia nie sú prekážkou pre zubné implantáty.

Úspešnosť liečby zubnými implantátmi môže byť znížená u pacientov s ochorením kostí a krvi. Títo pacienti nie sú optimálnymi kandidátmi pre zubné implantáty, no implantovať nie sú nemožné – viac sa dočítate v časti kontraindikácie.

Ako liečba zubným implantátom prebieha?

Zubná implantácia je chirurgická procedúra, ktorú zaraďujeme do kategórie malých chirurgických výkonov. Implantát slúži na uchytenie jednej korunky alebo na fixné uchytenie celého zubného mostíka.

Prvá návšteva:

Ošetreniu predchádza bezplatná konzulácia s implantológom, ktorý bude zákrok vykonávať. Jej nevyhnutnou súčasťou je CT scan – 3D röntgen, pomocou ktorého sa zistí hrúbka kosti v oblasti, kde je potrebné zaviesť implantát.

Druhá návšteva:

Zavedenie jedného zubného implantátu trvá približne jednu hodinu. Implantológ na základe 3D snímku určí, do ktorého miesta v čeľusti vloží zubný implantát.

Implantácia je bezbolestná a vo väčšine prípadov sa vykonáva v lokálnej anestéze. V niektorých prípadoch je možné implantovať aj v celkovej anestéze – narkóze.

Implantát sa môže vhladať do kosti aj bezprostredne po extrakcii- vytrhnutí zuba.

Po zavedení sa nasadí na implantát kryt, ktorý zabráni zaneseniu nečistôt alebo tvorbe zápalu počas hojenia.

Ako sa pripraviť v deň implantácie

Po tejto procedúre, teda po implantácii, odídete domov s úsmevom a bez akejkoľvek medzery v ústach. Na implantát Vám lekár nasadí dočasný zub, aby ste sa mohli socializovať a rozprávať bez problémov.

Bezprostredne po implantácii by ste nemali jesť ani piť, ale mali by ste počkať, kým skončí účinok lokálnej anestézy.

Umiestnenie zubného implantátu sa vykonáva za sterilných podmienok a najmenej 90% implantátov ostáva v dutine ústnej doživotne, s prihliadnutím na následne správne vykonávanú ústnu hygienu a zdravotný stav pacienta.

Je veľmi dôležité, aby pacienti po implantácii zuba dlhodobo dodržiavali dobrú ústnu hygienu a pravidelne navštevovali svojho zubára.

Po zavedení zubného implantátu nasleduje proces hojenia, čiže regeneračná fáza. Ďasno sa hojí veľmi rýchlo, no na druhý deň môžete spozorovať malý opuch alebo modrinu v oblasti zákroku.

Tipy na rýchle zotavenie po implantácii nájdete TU

Tretia návšteva:

Hojenie zubného implantátu trvá približne 2 – 3 mesiace, no dĺžka doby hojenia je individuálna u každého pacienta. Po zahojení sa dočasný implantátový kryt -vhojovacia nadstavba – vymení za trvalú nadstavbu a odoberú sa odtlačky.

Po odobraní odtlačkou zahojených implantátov si pacient s pomocou lekára a sestry vyberá odtieň pre jeho budúci keramický zub.

Posledná návšteva:

Na poslednej návšteve, ktorá sa uskutoční o cca 2 týždne od odobratia odtlačkov, sa na implantát nasadí trvalá implantátová korunka a vy si môžete nový zub užívať dlhé roky.

Nikdy nie je príliš neskoro, aby sme mohli zlepšiť stav nášho chrupu. Kontaktujte nás a zarezervujte si termín na bezplatnú konzultáciu a plán ošetrenia.

Je dôležité, aby pacient vedel, aká je starostlivosť o zubné implantáty dôležitá a aké výhody prinášajú.

Časté otázky ohľadom implantátov:

Alergia

„Je možné dostať alergiu na implantát?“

Zubné implantáty sa používajú viac ako 40 rokov. Počas tejto doby sa nevyskytli žiadne alergie na titán. Titán je neutrálny k ľudskému organizmu – biokompatibilný.

Anestéza

„Môžem podstúpiť ošetrenie pomocou celkovej anestézie?“

Áno, môžetete, ale celková anestéza nie je pre zavedenie zubného implantátu nutná. Ošetrenie je porovnateľné s extrakciou zuba. Počas zákroku môžete pocítiť vibrácie a ľahký tlak, nie však bolesť. Pre väčšinu pacientov je ošetrenie pomocou lokálnej anestézie vyhovujúce a tak narkóza nie je potrebná.

Dĺžka ošetrenia

„Bude implantácia trvať celý deň?“

Nie, nebude. Proces implantovania zubných implantátov je celkom jednoduchý a rýchly. Po implantovaní zubného implantátu v stomatologickej ambulancii Vás môže prekvapiť malá modrina a opuch pri oblasti, kde bol implantát zavedený.

Krásne zuby

„Budem mať po zavedení implantátov nejaké farebné alebo tvarové odlišnosti týkajúce sa ostatných pôvodných zubov?“

Zubár prispôsobí farbu korunky podľa farby okolitých zubov a nový zub tak dokonale zapasuje medzi ostatné.

Kardiostimulátor

„Môže zubný implantát ovplyvniť môj kardiostimulátor?“

Nie. Zubný implantát nemá žiaden elektromagnetický efekt, takže ani nemôže ovplyvniť žiaden prístroj.

Starostlivosť

„Treba sa o implantát nejako špeciálne starať?“

Starostlivosť o zubné implantáty je taká jednoduchá, ako je starostlivosť o vaše vlastné zuby. V nasledujúcich krokoch Vás oboznámime, ako sa správne starať o svoje nové zubné implantáty:

Ako sa starať o zubné implantáty?

Starostlivosť o implantát zahŕňa štandardnú zubnú hygienu ako pri vlastných zuboch. Môžete používať klasickú mechanickú zubnú kefku, sonickú zubnú kefku, dentálnu niť ako aj medzizubné kefky. Odporúčajú sa aj ústne vody alebo sprchy.

 • postupujte podľa pokynov Vášho zubného lekára. Počas prvých dní nebude čistenie implantátov pomocou zubnej kefky veľmi pohodné, pretože ich okolie bude citlivé. Zubný lekár Vám poskytne informácie, akú ústnu vodu používať pri vyplachovaní, aby sa urýchlil proces hojenia.
 • čistite si implantáty, ako by to boli vaše pôvodné zuby.
 • používajte špeciálnu metódu na čistenie v oblasti mostíkov, taktiež používajte správnu zubnú kefku.
 • pravidelne používajte medzizubné kefky, hlavne po jedle a najmä v zadnej časti
 • pravidelné čistenie, ako aj správny postup pri dentálnej hygiene Vám zaručí dlhodobú funkčnosť implantátu

Page last reviewed: 30 apríl 2020

48 replies on “Zubné implantáty”

 • Dobrý deň prajem, mohol by som s vás poprosiť o zaslanie cenníku? Ďakujem pekne.

  • Dobrý deň, pán Anton,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Ceníme si váš záujem o ošetrenie na našej klinike. E-mailom som Vám zaslala informácie o ďalšom postupe.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S prianím pekného dňa
   Petra – Smile clinic

   Petra Administrator
 • Dobry den, prosim o zaslanie komplet ceny za 1ks implantatu. Dakujem pekne

  Zuzana Melicherova
  • Dobrý deň, pani Zuzana,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Ceníme si váš záujem o ošetrenie jedným zubným implantátom na našej zubnej klinike. E-mailom som Vám zaslala informácie o ďalšom postupe.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S prianím pekného dňa
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň poprosil by som Vás o aktuálny cenník. Zaujimalo by ma aj akú značku implantátov na klinike používate ? Ďakujem.

  Michal
  • Dobrý deň, pán Michal,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Na našej zubnej klinike používame zubné implantáty švajčiarskej značky Neodent Straumann.
   V prípade záujmu o viac informácií nás neváhajte kontaktovať.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobry den, mohla by som vas poprosit o zaslanie cennika? Mala by som zaujem o implantaty a nasledne mostik, kedze predosly mostik sa mi uvolnil a jeden nosny zub bude musiet ist von 🙁 dakujem

  Zuzanna
  • Dobrý deň, pani Zuzana

   Ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom cenníka. Kontaktovala som Vás prostredníctvom emailu.

   S pozdravom
   Andrea – Smile Clinic

   Reception Bratislava Editor
   • Dobrý deň prajem, mohla by s vás poprosiť o zaslanie cenníku? Ďakujem pekne.

    Andrea Hodvan
    • Dobrý deň, pani Andrea,
     ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Ceníme si váš záujem o ošetrenie zubnými implantátmi na našej zubnej klinike. E-mailom som Vám zaslala informácie o implantátoch a ďalšom postupe.
     Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

     S prianím pekného dňa
     Petra – Smile Clinic

     Petra Administrator
  • Dobrý večer prosím vás cena jedného implantátu je koľko? Potrebujem štyri zuby

   Žaneta Kovačičová
   • Dobrý deň, pani Žaneta,
    ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Cena implantátu závisí od toho, o ktoré zuby sa jedná, resp. či ide o zuby vedľa seba alebo nie. Kontaktovala som Vás e-mailom so žiadosťou o viac informácií o stave vášho chrupu. Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

    S pozdravom
    Petra – Smile Clinic

    Petra Administrator
 • Dobrý deň, môžem poprosiť cenník? Ďakujem

  Veronika
  • Dobrý deň, pani Veronika

   Ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom cenníka.
   E-mailom som Vám zaslala link na rezervovanie telefonického rozhovoru, aby sme sa spoločne mohli dohodnúť na ďalšom postupe.

   S pozdravom
   Andrea – Smile Clinic

   Reception Bratislava Editor
  • Dzień dobry, prosze o przeslanie cennika. Jestem zainteresowana wszczepieniem inplantow i nastepnie wykonanie na nich mostow.

   • Dobrý deň, pani Aneta

    Ďakujeme za Vašu správu. Kontaktovala som Vás prostredníctvom mailu.

    S pozdravom

    Andrea – Smile clinic

    Reception Bratislava Editor
 • Dobrý deň,
  Mozem poprosit cennik?

  Dakujem

  • Dobrý deň, pani Barbora

   Ďakujeme, že ste sa rozhodli kontaktovať Smile Clinic ohľadom cenníka. Váš záujem si vážime.
   Volám sa Andrea a mojou úlohou je postarať sa o potenciálne nových pacientov. Aby som Vám mohla povedať presnejšie informácie o cene a Vašom pláne ošetrenia, prosím použite odkaz nižšie na naplánovanie 5-10 min. tel. hovoru. Vo Vami stanovenom termíne sa s Vami skontaktujem ja alebo jedna z mojich kolegýň.

   ​Tel. rozhovorsi môžete naplánovať tu:
   https://smileclinic.as.me/local-quick-call

   ​Prajem príjemný deň.

   S pozdravom,
   Andrea-Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobry den, mozem poprosit o cennik?
  Dakujem

  Terezia
  • Dobrý deň, pani Terezia

   Ďakujeme, že ste sa rozhodli kontaktovať Smile clinic ohľadom cenníka. Váš záujem si ceníme.
   Kontaktovali sme Vás emailom, v ktorom sme Vám poslali link na naplánovanie rýchleho telefonátu, počas ktorého Vám poskytneme bližšie informácie o konkrétnych ošetreniach. Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S pozdravom
   Andrea -Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobrý deň chcem sa opýtať koľko by ma stala rekonštrukcia hornej čeľuste 8 zubov a náhrada za implantáty.
  Ďakujem za odpoveď

  Martina Kocúrová
  • Dobrý deň, pani Martina.
   Ďakujeme, že ste sa rozhodli kontaktovať Smile Clinic ohľadom náhrady horných 8 zubov za implantáty, vážime si to.
   E-mailom sme Vám zaslali link na naplánovanie rýchleho telefonátu, počas ktorého Vám podáme bližšie informácie ohľadom kompletnej rekonštrukcie chrupu. Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S prianím pekného víkendu
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
   • Dobrý deň poprosil by som Vás o aktuálny cenník. Ďakujem

    Marian
    • Dobrý deň p. Marián,
     ďakujeme za Vašu správu. Veríme, že na vstupnej konzultácii Vám budeme vedieť vypočítať presnú cenu za ošetrenie a presným postupom liečby.
     Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli poskytnúť viac informácií o Vašom ošetrení.
     S pozdravom,
     Smile Clinic

     Natalia Administrator
 • Dobrý deň poprosila by som Vás o aktuálny cenník. Ďakujem

  • Dobrý deň, pani Eva,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom cenníka. Odpovedali sme Vám e-mailom.

   S prianím peknej nedele
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň. Pred niekoľkými rokmi som u vás absolvovala vloženie implantátu. Chcela by som sa opýtať či je kožné korunku na tomto implantáty nahradiť inou. Dakujem veľmi pekne.

  Kristína Fazekašová
  • Dobrý deň, pani Kristína,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Áno, zmena možná v zásade je, odporúčam však prísť na kontrolu a prebrať zmenu s lekárom.
   Rada Vás objednám.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
  • Dobrý deň, chcela by som sa informovať o cenách za implantát vo vašej klinike. Ako dopredu si treba naplánovať konzulataciu?
   Ďakujem za odpoveď

   Andrea Fabušová
   • Dobrý deň, pani Andrea,
    ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom zubného implantátu, váš záujem si vážime.
    Odpovedali sme Vám e-mailom, prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

    S prianím pekného dňa
    Petra – Smile Clinic

    Petra Administrator
 • mozem vas poprosit o zaslanie cenniku na zubne implantáty na celu vrchnu čeľusť a kolko ich tam treba, dakujem

  • Dobrý deň, pani Dana,
   ceníme si, že ste sa na nás obrátili.
   E-mailom sme Vám zaslali link, vďaka ktorému si naplánujete telefonický hovor s jedným z našich vyškolených pracovníkov, ktorý Vám podá presnejšie informácie o cene a priebehu ošetrenia pomocou zubného implantátu.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobry den, chcela by som sa opytat, aka by bola cena implantatu dolnej stolicky?? Dakujem

  Katarína
  • Dobrý deň, pani Katarína,
   ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom náhrady dolnej stoličky. Odpovedali sme Vám e-mailom.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na cenu spodného chrupu, komplet…
  Dakujem

  Gabriela Molnarová
  • Dobrý deň, pani Gabriela,

   ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli podať bližšie informácie o implantátoch pre Váš spodný chrup.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobry den chcel by som sa opitat koľko by stal komplet cely chrup implantaty

  • Dobrý deň, pán Peter,
   ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Kontaktovali sme Vás e-mailom, aby sme Vám mohli podať bližšie informácie o implantátoch pre celý chrup.
   Prosím, skontrolujte Vašu e-mailovú schránku.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň, chcela by som vedieť, koľko by ma vyšlo keby som si chcela dať implantáty. Kvôli prievanu som prišla o dve dvojky a jednu jednotku, ďakujem.

  • Dobrý deň, pani Artina

   Ďakujeme za Vašu správu. Kontaktovali sme Vás emailom.

   Príjemný deň prajem.
   Andrea – Smile clinic

   Reception Bratislava Editor
 • Dobry den,

  chcela by som sa opytat na predbeznu kalkulaciu jedneho implantatu, aj s korunkou.
  Vopred velmi pekne dakujem.

  Veronika
  • Dobrý deň, pani Veronika,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali ohľadom náhrady jedného zuba implantátom. Odpovedali sme Vám e-mailom s cielom zistiť viac o vašej situácii, aby sme Vám vedeli podať čo najpresnejšiu cenovú kalkuláciu ošetrenia.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň chcem sa opýtať koľko by ma stala rekonštrukcia hornej čeľuste vytrhnutie 9 zubov a náhrada za implantáty ďakujem

  Tomáš
  • Dobrý deň, pán Tomáš,

   ďakujeme za Vašu otázku. Potebné informácie sme Vám poslali e-mailom.

   S pozdravom
   Andrea-Smile clinic

   admin Administrator
 • Dobry den fungujete normalne ? Alebo mate zatvorene kvoli epidemii

  Jan fercak
  • Dobrý deň, pán Ján,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Naša klinika pracuje v obmedzenom režime.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň, mám záujem o opravu chrupu konkrétne o náhradu 3 chýbajúcich zubov v hornej časti chrupu, štvorku a päťku na ľavej strane a štvorku na pravej strane. Môžete mi prosím vyčísliť cenu za tieto tri implantáty ? Vykonávate zákroky v súčasnej situácii? Ďakujem za odpoveď.

  Mária Mikeová
  • Dobrý deň, pani Mária,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali.
   Odpovedali sme Vám e-mailom.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Alert:

Zavolajte nám: +421 949 007 180