Zubné ošetrenie v tehotenstve

pregnant lady

Je veľmi dôležité, aby budúce mamičky rutinne chodili na preventívne prehliadky a dentálnu hygienu. Samozrejmosťou je dodržiavanie správnej ústnej hygieny, pokiaľ sa chcú vyhnúť problémom s chrupom a zápalu ďasien.

Počas tehotenstva sa hormonálna rovnováha výrazne zmení a zvýšenou príčinou vzniku zubného kazu je zvýšená kyslosť v dutine ústnej. V dôsledku tehotenských hormónov ďasno môže opuchnúť a následne vzniká zápal ďasien tzv. tehotenská gingivitída.

Pravidelnou návštevou zubného lekára a dentálnej hygieničky sa dá týmto problémom včas predísť. Dentálna hygiena je pre tehotné ženy v prvom trimestri náročná a to najmä preto, lebo často je im zle a vracajú niekoľkokrát za deň. Následkom vracania, sa cez ústa vylučuje kyslý obsah žalúdka a na zuby sa tak dostane kyselina, ktorá ich začne okamžite leptať. Ak si zuby ihneď po každom vracaní čistíte, poškodzujete si zubnú sklovinu.

Po vracaní je najlepšie dôkladne si niekoľkokrát vypláchnuť ústa s čistou vodou alebo roztokom sódy bikarbóny a zuby si umyť až 20-30 minút neskôr s fluoridovanou neabrazívnou zubnou pastou.

V období tehotenstva a dojčenia  je riziko vzniku zubného kazu zvýšené v dôsledku často sa meniacich chutí na sladké a kyslé. Zároveň nevoľnosti v tehotenstve sú príčinou zvracania, kyslého prostredia v ústach a často nesprávnych zvykov v ústnej hygiene.  To sú hlavné príčiny vzniku zubného kazu, a nie nesprávny názor, že v „tehotenstve ubúda vápnik a preto sa zuby kazia“.

Je dôležité, aby budúce mamičky vedeli, že zubné ošetrenie v tehotenstve je možné. Ak sa o svoje zuby správne staráte, kazivosť by sa zvýšiť nemala. Podstatné je, aby sa tehotná žena o svoje zuby starala minimálne tak ako pred tehotenstvom, ideálne ešte viac. Ak nastávajúca matka na začiatku tehotenstva často vracia a je unavená, nemá chuť sa starať o svoj chrup, nevenuje tomu dostatočnú pozornosť. Dôsledkom toho nastáva zvýšená kazivosť chrupu. Problém je teda skôr v prístupe ako v samotnom tehotenstve.

Aké výkony sa robia počas tehotenstva v zubnej ambulancii?

V prvom trimestri (do konca 3. mesiaca) sa vykoná kompletné vyšetrenie stavu zubov, ústnej hygieny, parodontu a slizníc. Výhodou je, ak boli pred tehotenstvom zhotovené OPG snímky.

Závažnejšie ošetrenia zubov a zápalu parodontu v prvom trimestri spojené so stresom, použitím chemických látok môžu zasiahnuť do tvorby orgánov plodu a poškodiť ho.

baby-brushing-teeth

V druhom trimestri (od 4. do 7. mesiaca) sa vykonajú všetky potrebné ošetrenia (ošetria sa zubné kazy výplňami, extrahujú sa neošetriteľné zuby, vykoná sa hlboké čistenie parodontu pri parodontitíde). Ťažké zápalové stavy, ktoré by mohli vyvolať bakteriémiu, sa ošetrujú v antibiotickej clone (antibiotiká, ktoré nepoškodia plod).

V treťom trimestri (od 7. do 9. mesiaca) sa vykoná kontrola stavu ústnej hygieny, podajú sa informácie o starostlivosti o ústnu dutinu mamičky a dieťatka po narodení. Náročné ošetrenie na konci tehotenstva (po 7. mesiaci) vyvoláva stres, ktorý môže vyvolať predčasný pôrod.

Odporúčame pre budúce mamičky, aby počas tehotenstva chodili pravidelne na dentálnu hygienu.

18 replies on “Zubné ošetrenie v tehotenstve”

 • Dobrý večer som v 22 týždni tehotenstva môže mi zubárka vytrhnúť koreň zuba a dať predtým inekciu?vyplnený koreň ostal po opakovanom lepeni korunky zuba.nemá to zmysel neustále lepiť.Dakujem za odpoveď

  Miroslava
  • Dobrý deň, pani Miroslava,
   ďakujeme za otázku. Pokiaľ nemáte bolesti, odporúčame s ošetrením počkať po pôrode. V prípade potreby je možné ošetrenie, či už na našej klinike alebo u Vašej zubárky s použitím správneho typu anestézy.

   V prípade ďalších otázok sme Vám k dispozícii.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň chcem sa opýtať môžem si dať vytrhnúť zub v 31tt?

  Zlatica
  • Dobrý deň, pani Zlatica,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Zubné ošetrenie v tehotenstve sa odporúča len v akútnych prípadoch a bez lokálnej anestézy. Odporúčame konzultáciu s vašim gynekológom, či Vám vytrhnutie zuba odporúča.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň som som 24tt a chýba mi predný zub dá sa s tým niečo spraviť?

  Michaela
  • Dobrý deň, pani Michaela,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Náhradu chýbajúceho zubu pomocou zubného implantátu je možné vykonať až po pôrode. V prípade záujmu Vás rada objednám na osobnú konzultáciu s implantológom.

   S pozdravom
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobrý deň,

  chcela by som sa informovať čo robiť v prípade, že mám citlivý jeden zub. mám z neho odlomené, je v nom biela plomba, no niekedy mam pocit ako keby som mala napuchnuté dasno pod ním. Nebolí ma, iba sa bolím, že v nom mám zapal. som len v 5 týždni. dakujem za radu.

  Katarína
  • Dobrý deň, pani Katarína,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Žiaľ, bez osobnej návštevy u nás na klinike sa nevieme k problému vyjadriť.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobry den,
  odlomila sa mi cast zubu, na ktorom je este stara amalgamova plomba. Som v 25. tyzdni tehotenstva.
  Je mozne podstupit vymenu amalgamovej plomby? Ak ano, max. do kolkeho tyzdna?
  Prip. je lepsie pockat na vymenu az po porode?

  Dakujem velmi pekne,
  Alena

  • Dobrý deň, pani Alena,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali.
   Počas tehotenstva sa odporúčajú stomatologické zákroky len v 2.druhom trimestri.
   Pokiaľ Vám však zub nespôsobuje ťažkosti, určite odporúčame počkať so zákrokom až po pôrode.

   Prajeme pekný deň
   Petra – Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Dobry deň mám taký problém začal ma boliet zub a som v 18 tyzdny tehotenstva na internete som čítala že môžem mať zápal z kyseliny čo som vivracavala ale bojím sa ist k zubárovi aby neublížil môjmu dieťaťu

  Katarína
  • Dobrý deň, pani Katarína,

   ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Určite sa nemusíte báť, že by zubár Vášmu dieťatku ublížil. Odporúčame návštevu zubára bez RTG snímku.

   S pozdravom
   Smile Clinic

   Petra Administrator
 • Som v 3 mesiaci moze mi zubár trhať zub

  Martina
  • Dobrý deň,

   ďakujeme vám že ste nás kontaktovali. Zubné ošetrenie je možné vykonávať po 12 týždni tehotenstva. Odporúčame konzultáciu so zubným lekárom.

   S pozdravom Smile Clinic

   Alzbeta Administrator
 • Dobry den. Mam ten isty problem pukol mi koren ale na hornej jednotke…zub sa kyve. Som 21tt.

  • Dobrý deň Renáta,

   ďakujeme za komentár.
   Odporúčame navštíviť lekár, ktorý určí možný postup liečby.

   S pozdravom Smile Clinic tím

   Marianna
 • Dobry den.Som v 4 mesiaci tehotenstva a vypadla mi korunka zo 4 horneho zubu,chcem sa spytat ci by som si mohla dat spravit implantat?Nemozem takto bez zubu byt:-(.

  Martina
  • Dobrý deň Martina,

   ďakujeme za komentár.
   Kontaktovali sme Vás na uvedený e-mail.

   S pozdravom Smile Clinic tím

   Marianna

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Alert:

Zavolajte nám: +421 949 007 180