Čistenie zubov detí

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať obvykle v šiestom až v ôsmom mesiaci života dieťaťa.Čistenie zubov u detí

Medzi prvými zúbkami sa prerezávajú dolné stredné rezáky, horné stredné rezáky, bočné rezáky, horné moláre, dolné moláre a očné zuby. Rast mliečnych zubov je dokončený po prerezaní druhých molárov v 20tom-30tom mesiaci.

Po objavení zúbkov ich môžete svojmu dieťatku spočiatku umývať kúskom navlhčenej gázy, alebo čistou navlhčenou vreckovkou. Môžete používať aj náprstné zubné kefky, ktoré sa jednoducho nastoknú na prst a pomocou štetiniek sa zúbky vyčistia.

Neskôr (po prerezaní zadných mliečnych zubov) môžete začať s používaním detskej zubnej kefky. Kefky sa rozdeľujú podľa vekových kategórií, takže si treba vybrať podľa veku dieťatka. So zubnou pastou sa ponáhľať nemusíte, spočiatku stačí len kefka a čistá voda. Opýtajte sa svojho zubného lekára, kedy je vhodné začať používať aj zubnú pastu pre vášho „drobca“. Často sa používanie zubnej pasty odporúča až v dobe, keď dieťa dokáže spoľahlivo vypľúvať, a ani vtedy to s pastou netreba preháňať.

„Voliť by ste mali zubné pasty určené pre detský chrup“

Ideálne je čistenie zubov po každom jedle alebo po konzumácií nápojov, ktoré obsahujú cukry. Minimálne však 2 krát denne – ráno a večer po jedle.

Vytváranie správnych návykov

Okrem čistenia zubov zohráva veľkú úlohu v zdraví zubov aj výživa. Naučte vaše dieťa čo najskôr piť z pohára alebo šálky. Takisto aj dlhodobá konzumácia sladeného nápoja (sladený čaj, kakao, med na cumli) vedie k rýchlemu poškodeniu mliečnych zubov. Dieťa sa nemusí vzdať sladkostí, treba len, aby sa sladkosti podávali k hlavnému jedlu a nie počas dňa. Ovocné ochutené šťavy zasahujú priamo zubnú sklovinu, oslabujú ju a vytvárajú v nej trvalé zmeny – erózie.

Flouridácia detských zubovDetská zubná pasta

Až do prerezania prvých mliečnych zubov, asi do 6.mesiaca veku dieťaťa, nie sú potrebné žiadne flouridačné opatrenia, stačí dutinu ústnu po každom jedle vytierať čistou navlhčenou gázou a vyplachovať detskou vodou. Ako doplnok čistenia by ste mali v domácnosti používať flouridovanú jedlú kuchynskú soľ. Od 6.roku dieťaťa sa odporúča voliť už zubnú pastu s vyšším obsahom flouridov (1000-1500ppm).

Každodenná starostlivosť o detský chrup

Na čistenie zubov je potrebná správna pasta a detská zubná kefka. Žuvacie plochy sa čistia v smere zľava doprava. Vonkajšie plochy stoličiek čistite krúživými alebo stieravými pohybmi. Vnútorné plochy čistíme na koniec.

Pravidelné prehliadky u zubného lekára a dentálnej hygieničky

sede hodiny

Odporúča sa prvý kontakt s dentálnou hygieničkou ešte v období prerezávania mliečnych zubov. Návštevy sa opakujú jeden, až dva krát ročne podľa potreby.

Ako sa teda starať o detské zúbky?

  • prvé zúbky utierať gázou
  • kefku používať po prerezaní zadných zúbkov
  • čistenie po každom jedle alebo aspoň 2 krát denne – ráno a večer
  • dieťa by si malo osvojiť starostlivosť o zuby okolo tretieho roku života

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.