Xylitol

FreshlyMilledBreadsXylitol

je prídavnou látkou, ktorá sa pridáva do potravín a nápojov ako náhrada cukru alebo ako stolové sladidlo. Pôvodne boli vyrobené najmä pre diabetikov, ale v súčastnosti sa tieto látky používajú aj ako súčasť stravovacích návykov počas diéty. Keď budeme konzumovať potraviny obsahujúce bežný cukor (sacharózu), tak dávame príležitosť baktériam, ktoré vytvárajú v ústach kyseliny narušujúce zubnú sklovinu. Tento „útok“ kyselín spôsobuje vytvorenie zubného kazu.

Xylitol je vytvorený z prírodných vláknitých častí rastlín. Neobsahuje cukor a tak pomáha udržať neutrálne pH v ústach. Zastavuje útok kyselín, ktorý v inom prípade trvá vyše pol hodiny.

Menej baktérií-menej kyslé prostredie-zdravšie zuby

Výskum preukázal, že používanie Xylitolu pomáha opraviť poškodenie skloviny. Sliny v ústach chránia zuby pred vznikom zubného kazu. Väčšina ľudí však prijíma cukor tak často, že sa v ústach nevytvorí dostatok vlastných obranných nástrojov proti vzniku zubného kazu. Denné používanie Xylitolu v starostlivosti o ústnu dutinu ukázal pozoruhodnú účinnosť. Pomocou celodenného používania zabraňuje vytváranie kyseliny, ktoré poškodzujú zuby.

  • Obmedzuje kazivosť zubov – každé sústo jedla obsahuje cukor, ktorý je zdrojom pre baktérie. Keď sa skonzumuje cukor niekoľkokrát za deň, zubná sklovina sa naruší hlbšie a stáva sa pórovitou.
  • Znižuje tvorbu zubného povlaku – po každom jedle sa tvorí na zuboch zubný povlak, pomocou xylitolu obsiahnutom v žuvačkách
  • Reminalizuje zubnú sklovinu – baktérie niesú schopné vďaka prítomnosti xylitolu vytvárať kyseliny, takže pH zubného povlaku sa v ústach Xylitol žuvačkaneznižuje.

1 reply on “Xylitol”

  • Pre upozornenie: xylitol je vysoko toxicky pre psi. Uz 100mg na 1kg hmotnosti moze byt psa zivotu nebezpecna davka. Pre psa strednej velkosti (20kg) su to 2 grami xylitolu. Malemu psovy, napriklad civava (1kg), moze stacit 0.1g xylitolu.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Xylitol

    Aby sa nestalo ze si niekto upecie kolac z xylitolom a da ho ochutnat svojmu domacemu milacikovy.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Alert:

Zavolajte nám: +421 949 007 180